Отит: симптоми, причини, лікування

Що може спровокувати отит: список факторів

Отит - це запалення, яке може виникнути в одному з відділів вуха. Якщо вчасно не діагностувати і не приділити належної уваги лікуванню, це захворювання може призвести до ускладнень, таких як перехід у стадію хронічного, погіршення слуху або повна його втрата, а також інші проблеми. Викликати отит можуть такі фактори:

  • Тривале перебування у надто холодному чи жаркому та вологому середовищі;
  • Пошкодження шкіри слухового проходу;
  • Проникнення бактерій під час купання у відкритій водоймі чи не облаштованому басейні, коли забруднена вода потрапила у вушну раковину;
  • Попадання у вухо сторонніх предметів;
  • Застосування слухових апаратів внутрішньовушного або внутрішньоканального типу, вкладки яких не підходять за параметрами або мають низьку якість.

Збільшує ймовірність хвороби генетична схильність, наявність супутніх інфекцій, зниження імунітету, неправильне чи нерегулярне чищення вушних проходів.

Отит: симптоми, причини, лікування

Симптоматика отиту в залежності від типу

Незалежно від локалізації запалення, про захворювання (насамперед зовнішнього вуха) свідчать такі ознаки:

  • Погіршується сприйняття звуків, вуха «закладає»;
  • З'являється біль у вусі;
  • Може виділятися ексудат;
  • Зовнішня частина раковини стає червоного відтінку;
  • Також спостерігається загальний занепад сил, сонливість, біль голови, шум у вусі, субфебрильна або нетипово висока температура тіла.

Коли запалюється середнє вухо, ця стадія додатково відрізняється стріляючим або пульсуючим характером болю, який може поширюватися на голову і зуби, може виникнути нудота, відчуття «луни» свого голосу.

Коли хворіє середне вухо, поряд із загальною симптоматикою з'являються напади запаморочення, нудота, що часто призводить до блювання. У дітей, які через вік ще не можуть повідомити про свою хворобу, отит проявляється почервонінням, хворобливими відчуттями при дотику до вуха, відмовою від їжі та пиття через біль при ковтанні. Часто малюк тримається руками за вуха, крутить головою, погано спить, плаче та виявляє занепокоєння.

Лікування хвороби: медикаменти, фізіотерапія, хірургія

Медикаментозне лікування діє на перших стадіях хвороби, під час проведення фізіотерапевтичних процедур, а також після оперативного втручання. З ліків використовують антибактеріальні засоби (місцеві або прероральні), що судинозвужують назальні спреї або краплі. Фізіотерапія сприяє зниженню болю, усуненню інфекції та більш швидкому відновленню. До таких процедур відноситься лазеротерапія, ультрафіолетове опромінення, електрофорез тощо. Оперативне втручання потрібне, коли хвороба запущена, та інші методи можуть застосовуватися лише в ролі допоміжних через накопичення виділень. При цьому роблять надріз барабанної перетинки і гній видаляється через отвір або спеціальну трубку.

Діагностику, зокрема, точне визначення місця локалізації хвороби повинен визначати лише лікар отоларинголог. Іноді симптоми можуть мати іншу комбінацію та ступінь виразності, тому самостійна постановка діагнозу, як і лікування, є неприпустимою. При інфікуванні для визначення методів лікування потрібен аналіз крові та дослідження виділень, назального слизу. У нашій клініці «Ольвиця» команда кваліфікованих лікарів та молодшого медперсоналу готові надати допомогу при захворюванні на отит. Конкретизована діагностика (у тому числі і лабораторна), правильний підбір схеми лікування, виходячи з отриманих даних, сучасне обладнання та препарати, ретельне спостереження за процесом лікування, а також уважне ставлення до потреб кожного пацієнта забезпечать максимально ефективний порятунок від цієї проблеми.

Викликати лікаря