Бронхіт у дітей: симптоми, лікування, рекомендації
Симптоми бронхіту у дитини
Бронхіт – запалення у бронхах, важливо відрізняти від ГРВІ. Неправильна діагностика, а згодом і неправильно підібране лікування, може призвести до посилення захворювання – запалення легенів. Перші ознаки, які говорять про бронхіт у дитини, такі:
- Хриплість і свистячі звуки під час дихання;
- Приступи кашлю, які частішають у вечірній час;
- Відчуття нестачі кисню, особливо при фізичних навантаженнях (ігри, підйом сходами тощо).
При первинній формі хвороба проявляється швидко та з яскравими ознаками, перехід від сухого до вологого продуктивного кашлю порівняно швидкий та природний, дитина одужує легко. Обструктивний характеризується утрудненим відходженням слизу, застосування ліків вже обов'язково.
Поряд з цими симптомами можуть виявлятися і типові ознаки застуди або грипу, такі як ломота в м'язах, головний біль, слабкість, підвищена температура тіла. Найчастіше це буває, коли бронхіт має інфекційну природу. Крім інфекцій, бронхіт може виникнути і на фоні алергії. Для точної діагностики слід звернутися до лікаря. Особливо це стосується маленьких дітей, котрі ще не можуть повідомити про своє самопочуття.

Як здійснюється лікування бронхіту: підходи в залежності від специфіки хвороби
При інфекційному бронхіті призначають препарати від бактерій, вірусів чи грибків, які виявились під час аналізу складу мокротиння. Якщо причиною стала алергія, застосовуються антигістамінні засоби. При обструктивному бронхіті з метою прискорення та полегшення відходу мокротиння використовують сиропи та таблетки, що сприяють цьому. В рамках комплексної терапії часто рекомендуються інгаляції відварів трав, користування небулайзером із спеціальними стерильними розчинами. Інгаляції у вигляді дихання гарячою парою води або парою від гарячої картоплі не тільки не ефективні, а й небезпечні, оскільки можуть спричинити опіки слизових оболонок носа, горла та бронхів.
Рекомендації для профілактики та запобігання ускладненням
З метою профілактики доречно:
- Уникати дратівливих речовин, якщо дитина алергік, та вчасно застосовувати антигістамінні препарати. У школі чи садочку потрібно повідомити, що дитина страждає від алергії, та вказати, які саме речовини викликають непереносимість.
- Забезпечити дитині можливості здорового способу життя: раціон з повним набором нутрієнтів, прогулянки на свіжому повітрі, заняття фізкультурою.
- Слідкувати, щоб з малюком не контактували люди, які зараз хворіють на респіраторні захворювання.
- Зміцнювати імунітет для вищої стійкості до інфекцій.
Респіраторними хворобами найчастіше хворіють як дорослі, так і діти, в період холодного міжсезоння та взимку. Самостійно призначати малюкові вітаміни та інші подібні добавки для зміцнення імунітету не варто - якщо в цьому є потреба або є підозри на нестачу певних елементів, розумно порадитися з лікарем.
Хід лікування великою мірою залежить від стану пацієнта, його імунітету. Щоб запобігти переходу захворювання на запалення легень, за наявності частих респіраторних хвороб рекомендується зробити щеплення від пневмокока. Крім того, надмірне навантаження на легені у вигляді хронічної форми хвороби може спричинити виникнення бронхіальної астми. Особливо висока ця можливість при наявності алергії, зокрема, на кілька речовин.
Якщо у дитини були помічені перші ознаки бронхіту, рекомендуємо записатися на прийом до педіатра в нашій клініці Ольвиця. Лікар поставить точний діагноз, підбере відповідне лікування і відстежуватиме стан маленького пацієнта до повного лікування. Також у нас можна зробити вакцинацію для профілактики пневмонії.