м. Київ, проспект Петра Григоренко, 3Б
Пн-Пт 8:00 – 20:00
Субота 9:00 – 18:00
Неділя - вихідний

Біль у спині

Пацієнти з болем у спині складають приблизно 50-60% неврологічного прийому. Четверо з п'яти жителів України хоча б один раз у житті відчували біль у спині. Цей симптом зустрічається в різному віці, хворіють жінки та чоловіки, це одна з найпоширеніших причин тимчасової непрацездатності.

Біль у спині може бути пов'язаний як з ушкодженням м’язів спини, так і з суглобами хребта, патологією міжхребцевих дисків, стисненням та ушкодженням корінців спинномозкових нервів, захворюваннями внутрішніх органів.

Фактори, що підвищують ризик виникнення болю в спині

Більшість людей зволікає з візитом до лікаря, використовуючи народні методи, масажі, вигрівання, візити до костоправів. Інколи біль уходить, а інколи стан погіршується і пацієнт йде до лікаря.

Коли необхідно не зволікати з візитом до лікаря? 

Коли біль:

Також необхідно звернутися до лікаря, якщо біль у спині вперше виник після 50 років або якщо ви хворі на рак, остеопороз, приймаєте стероїдні препарати, наркотики або зловживаєте алкоголем.

Краще звертатись до лікаря одразу,не чекаючи хронізації болю, не займаючись самолікуванням за допомогою інтернету, порад сусідів.

Під час візиту до сімейного лікаря або до невролога бажано мати на руках медичну карту та результати попередніх обстежень, якщо вони є. Після огляду та оцінки неврологічного статусу лікар призначить, в разі необхідності, потрібні аналізи та додаткові методи візуалізації, тому не потрібно поспішати робити МРТ «від маківки до хвоста».

У невеличкій статті неможливо охопити всі причині болі в спині, але часто пацієнти приходять зі скаргою «у мене грижа (кила) диска». Що ж це таке?

Що таке грижа міжхребцевого диска?

Якщо поглянути на малюнок, міжхребцевий диск зображений білим кольором з розовою серединкою і складається з 2 частей – фіброзного кільця та пульпозного ядра, яке знаходиться всередині фіброзного кільця. Фіброзне кільце стискає ядро, яке має опуклу форму і за рахунок пружності, наче м’ячик, амортизує поштовхи та рухи нашого хребта.

З віком або через патологічні процеси фіброзне кільце диска втрачає вологу, в ньому виникають мікротріщини, воно стоншується і в результаті розривається, а залишки диска і ядро виходять за межі кільця.

При протрузії диск деформований, його фіброзне кільце розтягнуте, але ядро не виходить за його межі.

Грижа диска формується, коли ядро починає видавлюватися через тріщину в фіброзному кільці. Грижі диска можуть розділятися на екструзії або секвестровані грижі. При екструзії частина диска, що вийшла через фіброзне кільце, залишається пов’язаної з самим диском. При секвеструванні диска видавлені порція відділяється від диска.

Сама по собі протрузія або грижа не є показом для лікування, потреба в ньому виникає лише при наявності клінічних проявів: болі, оніміння, порушення функції. І саме лікар має призначити лікування з урахуванням всіх ваших захворювань, станів та наявності протипоказів, надати рекомендації щодо корекції способу життя. Якщо консервативно не вдасться досягти покращення стану, лікар направить вас на консультацію до нейрохірурга з метою визначення показань до оперативного лікування.

Невролог - Фещенко Юлія Валеріївна