Алергія на амброзію
Амброзія як один із найсильніших алергенів: фактор, що викликає загрозу
Амброзія небезпечна не тільки для інших рослин та ґрунту, але й для здоров'я людей, оскільки викликає сильні алергічні реакції у людей, схильних до такої проблеми. Причини криються в пилку рослини, а саме – в наявності 15 зерен пилку в пробі (симптоми алергії з'являються вже за наявності 4). Період цвітіння починається в серпні і закінчується до середини вересня, і в цей час алергіки відчувають безліч неприємних симптомів. Примітно, що алергія на пилок цього бур'яну іноді супроводжується подібними реакціями на інші речовини або продукти, в яких є білки, подібні до основного алергену. Так, поряд з непереносимістю пилку амброзії можуть з'явитися реакції на олію, горіхи, кавуни та дині. Таке явище називають перехресною алергією.

Реакції організму на пилок амброзії
При перших контактах з алергеном спостерігаються такі симптоми:
- Почервоніння та свербіж очей, сльозотеча.
- Закладений ніс, рясне виділення слизу (ринорея). Часто ці симптоми виникають одночасно. Сильна ринорея ускладнює використання спреїв: препарат просто вимивається з носових ходів разом зі слизом, не встигнувши подіяти.
- Почуття першіння у горлі, сухий поверхневий кашель.
- Висипання на шкірі.
Якщо людина тривалий час вдихає шкідливий пилок, реакції посилюються:
- Виникають часті головні болі, закладеність у вухах;
- Знижується або повністю зникає здатність розпізнавати смаки та запахи.
- З'являється безсоння та знижений настрій.
- Якщо не вживати заходів профілактики та лікування, алергія може спричинити виникнення бронхіальної астми, і в цьому головна небезпека хвороби.
Діагностика: як дізнатися джерело проблеми
Першим завданням у ході протистояння хвороби є максимальне виключення контакту з пилком, що провокує симптоматику. Тому необхідно дізнатися, чи саме цей алерген є причиною проблеми. Діагностика здійснюється такими методами:
- Опитування пацієнта – збирання анамнезу;
- Шкірний тест з алергеном амброзії;
- Аналіз крові на вміст IgE антитіл до амброзії.
- При необхідності також проводяться дослідження щодо наявності перехресної алергії.
Лікування та профілактика алергії на амброзію
Для усунення симптомів використовуються такі засоби:
- Антигістамінні препарати 2 покоління;
- Назальні краплі та спреї, а також гормональні аналоги;
- Краплі у вічі;
- Антилейкотрієнові препарати;
- Гормональні засоби системної дії, які призначаються при складному перебігу хвороби, виключно за рецептом лікаря.
Найефективнішим методом (70 – 80% лікування) є алергенспецифічна терапія (АСІТ). Такий підхід вибирають, якщо, незважаючи на уникнення контакту з алергеном та застосування вищезазначених засобів, гострі реакції продовжують завдавати істотних збитків нормальному ритму життя пацієнта. Протягом 3 років поспіль у період, коли пилок не концентрований у повітрі, пацієнту вводять спеціальні препарати, що сприяють стійкості до алергену.
Щоб запобігти появі неприємної симптоматики, необхідно триматися подалі від місць скупчення шкідливих рослин, знищувати їх задовго перед цвітінням на власній ділянці 2 кожні півроку.
Якщо в населеному пункті не вживаються заходи щодо винищення бур'яну, або вживаються недостатньо, доречно включати в житло або офіс кондиціонер, тримати вікна закритими або використовувати дрібну сітку для вікон, яка захистить від проникнення пилку. Провітрювати кімнати потрібно вночі, у вологу безвітряну погоду. Підлогу та поверхні в приміщеннях слід регулярно піддавати вологому прибиранню. Також бажано щодня приймати душ (алергени можуть скупчуватися на шкірі та волоссі), мити взуття після знаходження на вулиці, якомога частіше прати одяг та постільну білизну, причому сушити у приміщенні, а не на відкритому балконі чи на вулиці.
Для успішної боротьби з алергією на амброзію раціонально звертатися до фахівців. Самолікування нерідко буває не тільки малоефективним, а може викликати додаткові проблеми. Так, у медичному центрі Ольвиця кваліфікований алерголог визначить точну причину реакцій та призначить коректне лікування, індивідуально підійшовши до ситуації кожного пацієнта.
