Алергія на укуси комах

Укус бджоли, оси або шершня може бути як болючим, так і небезпечним. Деякі люди мають серйозні або навіть небезпечні для життя реакції на укуси, що вимагають швидкого лікування.

У цій статті розглянуто найбільш поширені типи укусів, реакції на укуси та рекомендовані методи лікування.

Алергія на укуси комах

До комах, що викликають найбільш серйозні укуси, відносяться наступні:

 • Медоносні бджоли і джмелі.
 • Оси, жовті шершні, білоголові шершні і паперові оси.
 • Вогненні мурахи, мурахи-комбайни, мурахи-бульдоги і мурахи-перемички.

Після укусу слід якомога швидше видалити жало зі шкіри, щоб запобігти попаданню отрути в шкіру. Однак отрута виходить з жала протягом перших кількох секунд, так що це корисно тільки в тому випадку, якщо це зроблено швидко. Вам не потрібно використовувати будь-яку спеціальну техніку (наприклад, струшуючи або зіскрібати), щоб витягнути жало.

У більшості людей, яких ужалила комаха, розвинеться місцева реакція (область набряку і почервоніння). У деяких людей також спостерігається розвиток тяжкої алергічна реакція, яка називається анафілаксією.

Місцева реакція - відразу після укусу більшість людей мають:

 • Гострий або пекучий біль.
 • Набряклість і почервоніння шкіри (як на фото).

Набряк і біль зазвичай поліпшуються протягом декількох годин.

Приблизно у 10% людей розвивається сильне почервоніння і припухлість після укусу. Це називається великою місцевою реакцією. Площа може стати великою (10 см або більше) протягом 1-2 днів, а потім повільно розсмоктуватися протягом 5-10 днів.

Наявність сильної місцевої реакції не означає, що у вас буде сильна алергічна реакція (анафілаксія), якщо вас знову вкусять. Лише від 5% до 10% людей з великою місцевою реакцією страждають анафілаксією, якщо їх вжалить комаха в майбутньому. Якщо у вас сильна місцева реакція, зверніться до лікаря-алерголога, щоб визначити, які кроки вам потрібно зробити, якщо вас знову ужалили.

Лікування місцевої реакції - щоб зменшити біль і набряк після укусу комахи, ви можете спробувати наступне:

 • Нанесіть холодний компрес (холодна, волога ганчірка (чиста) або волога тканина, загорнута навколо пакету з льодом) на область ураження.
 • Якщо у вас з'являється свербіж, ви можете приймати антигістамінні препарати, що відпускаються без рецепта, такі як цетиризин у дозуванні згідно віку.
 • Знеболювальне, таке як ібупрофен, може допомогти зменшити біль.

Якщо безрецептурне лікування не допомагає або ваш біль або набряк посилюються, зверніться до лікаря.

Алергічна реакція - укуси комах викликають алергічні реакції у деяких людей. Симптоми алергічної реакції зазвичай розвиваються швидко і включають в себе:

 • Шкірні симптоми, такі як кропив'янка, почервоніння або припухлість шкіри далеко від області, яку ужалили (наприклад, очі або губи можуть опухати після укусу в руку);
 • спазми в животі, нудота, блювота або діарея;
 • Хриплий голос, задишка і утруднене дихання;
 • Головокружіння, запаморочення, непритомність.

Важкі алергічні реакції називаються анафілаксією. Ви можете мати анафілактичну реакцію при першому укусі‼️

Лікування важких алергічних реакцій - важкі алергічні реакції є невідкладною медичною ситуацією, яка може привести до смерті, якщо не лікувати швидко. Якщо у вас з'являться будь-які симптоми анафілаксії, вам необхідно якомога швидше отримати невідкладну допомогу. По можливості попросіть кого-небудь подзвонити в службу невідкладної допомоги (зателефонуйте за номером 103.

Не добирайтеся в лікарню самостійно і не просіть кого-небудь іншого відвезти вас. Дзвонити 103 безпечніше, ніж їхати з двох причин:

 • Ви можете отримати медичне обслуговування у медпрацівників, як тільки прибуде швидка допомога. Якщо ви їдете в лікарню, ви не зможете отримати лікування до прибуття в відділення невідкладної допомоги.
 • По дорозі в лікарню можуть виникнути небезпечні ускладнення (наприклад, ви можете перестати дихати), що збільшить шанси на автомобільну аварію.

Першим і найбільш важливим засобом лікування важкої алергічної реакції є прийом адреналіну. Епінефрин доступний за рецептом в попередньо заповнених шприцах, які називаються епінефриновими аутоін'єкторами (епіпен). 

Як визначити чи є у вас алергія на укуси?

Якщо після укусу у вас з'явилися будь-які симптоми алергічної реакції або анафілаксії, вам слід записатися на прийом до лікаря. При цьому відвідуванні алерголог постарається визначити, чи є у вас алергія на укуси. Якщо у вас алергія на укуси, алерголог навчить вас, як і коли використовувати автоін'єктор адреналіну.

Тестування на алергію

Тестування може бути проведено, щоб визначити, чи є у вас алергія на укуси комах. Існують аналізи крові і шкірні тести на визначення алергії на укуси комах.

Якщо тестування на алергію показує, що у вас алергія на укуси комах, є велика ймовірність того, що у вас виникне серйозна алергічна реакція (анафілаксія), якщо вас знову вкусять. Уколи від алергії можуть значно знизити ризик анафілаксії.

Уколи від алергії (імунотерапія) можуть знизити ймовірність виникнення серйозної або небезпечною для життя реакції на укус. Коли вас ужалила комаха, жало впорскує отруту в вашу шкіру, що викликає алергічну реакцію. Алергічні вакцини зазвичай містять очищену отруту. Перші кілька уколів від алергії містять дуже невелику кількість отрути, і її кількість поступово збільшується. На даль, в Україні поки такий метод лікування не доступний.

Епінефрин (адреналін) є ліками, які можуть лікувати симптоми серйозної алергічної реакції. Адреналін доступний в попередньо заповнених шприцах, так що ви можете зробити укол при необхідності. Якщо у вас була анафілаксія після укусу комахи в минулому, ви завжди повинні носити хоча б один автоін'єктор адреналіну (навіть взимку).

Однак однією або навіть двох ін'єкцій адреналіну може бути недостатньо, щоб зупинити небезпечну для життя реакцію. Ось чому важливо звернутися за невідкладною медичною допомогою після використання автоін'єктора адреналіну (епіпен), тому що симптоми алергічних реакцій іноді повертаються після початкового поліпшення.

ЯК УНИКНУТИ УЖАЛЕННЯ КОМАХАМИ?

Бджоли і оси, що знаходяться далеко від гнізда, не агресивні і жалять тільки при загрозі (після удару або нападу). Носіння яскравого одягу або використання парфумерії не збільшує ризик укусу. Носіння білого або світлого одягу може знизити ймовірність нападу, якщо ви перебуваєте поруч з гніздом.

Коли ви їсте на вулиці, тримайте їжу і напої накритими, швидко витирайте їжу і напої. Слідкуйте за осами всередині контейнерів для напоїв. Не виходьте на вулицю без взуття.

Якщо ви знайдете гніздо оси біля свого будинку, не намагайтеся позбутися від гнізда самостійно. Замість цього зателефонуйте фахівцеві по боротьбі з шкідниками. Якщо у вас алергія на отруту, уникайте дій, які можуть порушити гніздо, таких як стрижка газону або обрізка живої огорожі.

Якщо поруч є жаляча комаха, потрібно повільно відходити назад і не мазати руками. Якщо вас біля вас рій або вас жалять, закрийте рот і ніс рукою і біжіть в будівлю або в закритий транспортний засіб.

Сподіваюсь, що ці прості поради зможуть Вам допомогти. Будьте здорові!

Матейчук Альона Ярославівна
Матейчук Альона Ярославівна
Сімейна лікарка, алергологиня дитяча та доросла, УЗД-фахівчиня
Стаж: 8 років
Детальніше про лікаря
Викликати лікаря